
Jim Farley ostrzega przed masowymi zwolnieniami: Winny Trump
Alarmujฤ ce prognozy szefa Forda dotyczฤ ce zatrudnienia w branลผy motoryzacyjnej
Jim Farley, dyrektor generalny koncernu Ford, publicznie ostrzegล przed konsekwencjami strategii politycznej Donalda Trumpa, ktรณra wedลug niego doprowadzi do tysiฤcy zwolnieล w sektorze motoryzacyjnym. Mimo naciskรณw ze strony przemysลu, prezydent USA nie ustฤ piล i kontynuuje realizacjฤ swojej polityki gospodarczej. Od czasu tego ostrzeลผenia sytuacja w branลผy motoryzacyjnej ulegลa dalszemu pogorszeniu.
Szef Forda wyraziล gลฤbokie zaniepokojenie politykฤ promowanฤ przez Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, szczegรณlnie w odniesieniu do sektora pojazdรณw elektrycznych. Farley uwaลผa, ลผe wprowadzane ลrodki mogฤ doprowadziฤ przemysล motoryzacyjny do sytuacji krytycznej. W konsekwencji Ford moลผe byฤ zmuszony do przeprowadzenia znaczฤ cych redukcji zatrudnienia.
Jim Farley otwarcie skrytykowaล decyzje prezydenta Trumpa, w tym naลoลผenie nowych ceล na produkty pochodzฤ ce z zagranicy. Szczegรณlne obawy budzi rรณwnieลผ zamiar eliminacji zachฤt do zakupu samochodรณw elektrycznych – ulg podatkowych siฤgajฤ cych 7500 dolarรณw, ktรณre zostaลy wprowadzone przez administracjฤ Joe Bidena. Te dziaลania stanowiฤ powaลผne zagroลผenie dla przyszลoลci branลผy motoryzacyjnej w USA.
ZOBACZ RรWNIEลป: Ford alarmuje o spadku zyskรณw. To przez politykฤ Trumpa
Niepewna przyszลoลฤ zatrudnienia i wpลyw na ceny pojazdรณw
Wedลug dyrektora generalnego Forda likwidacja wspomnianych ulg podatkowych moลผe zmusiฤ firmฤ do zwolnienia okoลo 13 000 pracownikรณw. Wiฤkszoลฤ redukcji dotyczyลaby zakลadรณw zlokalizowanych w Michigan, Kentucky i Tennessee. Te fabryki odgrywaลy kluczowฤ rolฤ w transformacji w kierunku elektromobilnoลci.
W ostatnich latach w tych zakลadach poczyniono znaczฤ ce inwestycje zwiฤ zane z przejลciem na produkcjฤ pojazdรณw elektrycznych. Farley podkreลla, ลผe producenci zostali zmuszeni do przeznaczenia miliardรณw dolarรณw na rozwรณj samochodรณw elektrycznych w wyniku wczeลniejszych polityk rzฤ dowych. Nagลa zmiana kierunku moลผe spowodowaฤ powaลผne straty ekonomiczne dla caลego sektora.
Oprรณcz wpลywu na zatrudnienie, wycofanie pomocy finansowej i wprowadzenie nowych ceล znaczฤ co podniesie ceny samochodรณw elektrycznych dla konsumentรณw. To z kolei moลผe zahamowaฤ proces przechodzenia na bardziej ekologiczne formy transportu i negatywnie wpลynฤ ฤ na konkurencyjnoลฤ amerykaลskiego przemysลu motoryzacyjnego na rynku globalnym.
ZOBACZ RรWNIEลป:ย Wojna celna Trumpa. Ford ostrzega przed katastrofฤ
Konsekwencje wykraczajฤ ce poza koncern Ford
Opisywana sytuacja nie dotyczy wyลฤ cznie Forda – caลy przemysล motoryzacyjny moลผe ponieลฤ powaลผne szkody w wyniku tej zmiany kursu politycznego. Trump juลผ zlikwidowaล budลผety przeznaczone na instalacjฤ stacji szybkiego ลadowania w przestrzeniach publicznych, co byลo kluczowe dla promowania adopcji pojazdรณw elektrycznych. Administracja coraz bardziej zbliลผa siฤ rรณwnieลผ do caลkowitego wycofania pomocy przy zakupie samochodรณw elektrycznych.
Tymczasem Chiny kontynuujฤ realizacjฤ solidnej strategii w zakresie elektromobilnoลci, utrzymujฤ c pozycjฤ lidera w tym sektorze. Wielu ekspertรณw ostrzega, ลผe jeลli nie zostanฤ podjฤte szybkie dziaลania, niektรณrzy producenci pรณลnocnoamerykaลscy i europejscy mogฤ zniknฤ ฤ z rynku. Przewaga konkurencyjna Chin w tej dziedzinie staje siฤ coraz bardziej wyraลบna.
W tym kontekลcie ostrzeลผenie Farleya nie jest jedynie obronฤ interesรณw Forda, ale apelem o zwrรณcenie uwagi na globalny wpลyw polityki protekcjonistycznej. Brak wsparcia dla transformacji energetycznej w jednym z najwaลผniejszych sektorรณw przemysลowych ลwiata moลผe mieฤ dalekosiฤลผne konsekwencje dla gospodarki i ลrodowiska. Decyzje podejmowane dziล bฤdฤ ksztaลtowaฤ przyszลoลฤ branลผy motoryzacyjnej na kolejne dekady.