Najszybszy samochód elektryczny świata? To może być Toyota

Toyota ogłosiła, że już w przyszły roku rozpocznie testy nowego rodzaju baterii. To będzie najszybszy samochód elektryczny świata. Przynajmniej jeżeli chodzi o czas ładowania. Ma to zajmować zaledwie 10 minut. A zasięg zwiększy się dwukrotnie!

Jaki jest najszybszy samochód elektryczny świata? Oficjalnie tytuł ten należy do modelu C_Two, który w 2018 roku rozpędził się do 410 km/h. Pod względem przyspieszenia ze wsyztskimji wygrywa póki co Porsche Taycan Turbo S, który do setki rozpędza się w 2,8 sekundy, choć niektóry testującym udawało się uzyskiwać 2,6 sekundy. Z kolei Toyota zamierza wypuścić na rynek najszybszy samochód elektryczny świata, ale pod zupełnie innym względem ? prędkości i czasu ładowania. Baterie będą pełne już po 10 minutach.

Japoński koncern już wcześniej przyznawał, że pracuje nad nowym rodzajem baterii, opierający się na elektrolicie stałym. Deklarowano, że pierwsze seryjne samochody wyposażone w nowatorskie akumulatory wyjadą na drogi w 2025 r. Teraz firma potwierdziła, że termin jest realny. Z zapowiedziała, że już w przyszłym roku rozpocznie testy elektryków z bateriami „solid-state”.

Najszybszy samochód elektryczny świata

Zupełnie nowy elektryk od Toyoty już w przyszłym roku!

Według Toyoty samochody elektryczne zasilane akumulatorami z elektrolitem stałym będą miały ponad dwukrotnie większy zasięg niż te produkowane obecnie. Japończycy chwalą się, że opatentowali już 1000 rozwiązań związanych z technologią solid-state. Przy testowaniu prototypów posiłkowali się będą doświadczeniami i know-how koncernu Mitsui Mining and Smelting (znana również jako Mitsui Kinzoku). Zbuduje ona pilotażowy „obiekt” do produkcji elektrolitu do nowym akumulatorów. Tylko w przyszłym roku ma wytworzyć kilkadziesiąt ton elektrolitu.

Keiji Kaita, wiceprezes działu układów napędowych Toyoty deklaruje, że ograniczona produkcja akumulatorów solid-state rozpocznie się w 2025 roku. Jednocześnie przyznaje, że nowe baterie mogą gwarantować zasięg nawet ponaddwukrotnie większy niż te produkowane obecnie. Zdają się to potwierdzać badania i raporty koreańskiego Samsunga, który już rok temu zasugerował, że technologia półprzewodnikowa może podwoić gęstość energii.

Najszybszy samochód elektryczny świata

Ale nie tylko Toyota próbuje dokonać bateryjnej rewolucji. Amerykański Foxconn chce zadebiutować z elektrolitem stałym w seryjnych autach o rok wcześniej niż Japończycy ? w 2024 r. Zaś QuantumScape zasugerował niedawno, że… już jest gotowy do instalowania instalowania swoich baterii w autach. Co zaskakujące, pionier elektryfikacji czyli Tesla zdaje się nie interesować solid-state. Firma Elona Muska szuka innych technologii, aby osiągnąć większą gęstość energii, dłuższą żywotność i niższe koszty produkcji.

Tak, czy siak, wyścig pt. „Najszybszy samochód elektryczny świata” zapowiada się całkiem… elektryzująco.