produkcja mleko biopaliwa

W USA będą próbowali produkować biopaliwa… z krowiego mleka. Już teraz można z niego produkować wódkę

Produkt uboczny produkcji mleka jest obecnie wykorzystywany do produkcji wódki, ale w przyszłości może być również paliwem.

Produkcja etanolu z permeatu mlecznego

Krowy to naprawdę niesamowite zwierzęta hodowlane, które dają nam coś więcej niż tylko mleko i mięso. Chociaż w ostatnich latach były krytykowane jako źródło dużych ilości gazów cieplarnianych, w przyszłości mogą pomóc w opracowaniu bardziej ekologicznych paliw.

Gospodarstwa mleczarskie w Michigan (USA) nawiązały współpracę z destylarnią w Ontario (Kanada) w celu produkcji etanolu z permeatu mlecznego, produktu ubocznego przetwarzania mleka.

Wódka mleczna i środki do dezynfekcji

Firma z siedzibą w Ontario, Dairy Distillery, nawiązała współpracę z Uniwersytetem w Ottawie w celu opracowania procesu fermentacji permeatu do produkcji „mlecznej” wódki – humorystycznie nazywanej Vodkow. Firma wykorzystała następnie permeat do produkcji środka do dezynfekcji rąk dla lokalnej społeczności podczas pandemii.

Omid McDonald, założyciel Dairy Distillery, zdał sobie jednak sprawę, że etanol wytwarzany z permeatu mlecznego może mieć także inne zastosowania. W końcu materiału powinno być pod dostatkiem, podczas gdy popyt na wódkę jest ograniczony. Istnieje jednak możliwość wykorzystania materiału w rozwoju biopaliw.

Produkcja na poziomie 8,3 miliona litrów rocznie. Czy to możliwe?

Michigan Dairy Producers Association utworzyło więc spółkę joint venture z Dairy Distillery w celu stworzenia zakładu o powierzchni prawie 2800 metrów kwadratowych, który będzie przetwarzał permeat mleczny na etanol. Według „The Drive”, powołujących się na Craine’s Detroit Business, roczna produkcja mogłaby wynosić nawet około 2,2 miliona galonów (około 8,3 miliona litrów) etanolu rocznie.

W międzyczasie McDonald uważa, że produkcja biopaliwa z produktu ubocznego przetwarzania mleka może ponownie wzbudzić zainteresowanie produktami mlecznymi, które niektórzy konsumenci przestali kupować z powodu obciążeń środowiskowych przypisywanych krowom. McDonald twierdzi, że etanol mógłby zapobiec emisji 14 000 ton dwutlenku węgla rocznie.

Skomentuj

Dodaj komentarz