Autonomiczne auto od Lexusa już w 2025 roku?

Toyota pracuje nad własnym, autorskim systemem operacyjnym, który odpowiadałby między innymi za jazdę autonomiczną. Według agencji Reuters, system w pierwszej kolejności trafi do Lexusa. Prawdopodobnie stanie się to już za trzy lata.

Komputery i oprogramowanie odgrywają coraz większą rolę w samochodach. Zarządzają pracą silników elektrycznych i akumulatorów, systemami infotainment i nawigacyjnymi, światłami, a także wszystkimi czujnikami, radarami i kamerami odpowiedzialnymi za jazdę autonomiczną.

Do tej pory większość koncernów korzystała z komputerów i oprogramowania firm trzecich. Ale rosnąca konkurencja i potrzeba wyróżnienia się czymś na rynku sprawiły, że kilka marek zapowiedziało stworzenie autorskich systemów operacyjnych. Volkwagen pracuje nad VW.OS, zaś Mercedes już w 2024 roku zamierza zaprezentować „Mercedes-Benz Operating System”. Teraz do tego grona dołączyła Toyota ze swoim systemem Arene, który ma być gotowy w 2025 roku.

Japoński koncern docelowo wprowadzi Arene do wszystkich swoich modeli, ale w pierwszej kolejności trafi on do Lexusów. W przyszłości firma planuje udostępniać oprogramowanie również Subaru i być może innym firmom, które rozwijają pojazdy autonomiczne i elektryczne.