tesla gigafactory mexico

Nowa Gigafactory Tesli w Meksyku już wkrótce. Co dotąd wiadomo?

Na tę wiadomość wiele osób czekało już od jakiegoś czasu. Wygląda na to, że po wielu opóźnieniach Tesla może w końcu rozpocząć budowę w Meksyku. Kiedy ruszy budowa i co wiemy o kolejnej gigantycznej inwestycji Tesli?

Kiedy rozpocznie się budowa nowej Gigafactory Tesli?

Po długich opóźnieniach w końcu wszystko wiadomo. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod fabrykę, która będzie zlokalizowana w mieście Santa Catarina na terenie metropolii Monterrey, zaplanowano na 3 marca. Informacje potwierdził już sam gubernator stanu Nuevo León.

Budowa fabryki opóźniała się ze względu na problemy z różnymi pozwoleniami środowiskowymi. Nieoficjalne informacje wskazują jednak także na inne aspekty. Głośne są poglądy, że kalifornijski producent samochodów miał problemy nie tylko z pozwoleniami, ale także z prądem i wodą. A to m.in. dlatego, że nowa Gigafactory Tesli będzie prawdopodobnie nieco większa, niż pierwotnie planowano.

Co Tesla będzie produkować w Meksyku?

Gigafactory Mexico zostało po raz pierwszy ogłoszone w marcu 2023 roku w ramach wydarzenia Tesla Investor Day. Kalifornijski producent samochodów planuje produkować tam samochód nowej generacji. Amerykanie mają na myśli tzw. tania Teslę, której cena powinna zaczynać się od 25 tys. dolarów.

Biorąc pod uwagę znaczenie fabryki dla celów produkcyjnych firmy, Tesla planuje ją zbudować w rekordowym czasie. Ciężko w to uwierzyć, ale obiekt ma powstać w dziewięć miesięcy i być gotowy jeszcze w tym roku. Według szefa Tesli, Elona Muska, w drugiej połowie 2025 roku rozpocznie się tam wspomniana produkcja samochodu nowej generacji.

Czym są Gigafactory Tesli?

Tesla Gigafactory to duże fabryki produkcyjne, które mają na celu masową produkcję akumulatorów litowo-jonowych oraz innych komponentów niezbędnych do produkcji elektrycznych pojazdów marki Tesla. Koncepcja Gigafactory powstała w celu zmniejszenia kosztów produkcji baterii poprzez skalę produkcji. Ma to kluczowe znaczenie dla czynienia pojazdów elektrycznych i rozwiązań do magazynowania energii dostępnych i przystępnych cenowo dla szerszego grona odbiorców.

Pierwsza Gigafactory została zbudowana w stanie Nevada, USA, i rozpoczęła produkcję w 2016 roku. Od tego czasu Tesla zbudowała kolejne gigantyczne fabryki w różnych lokalizacjach na całym świecie. To Chiny (Gigafactory Shanghai), Niemcy (Gigafactory Berlin) i kolejne fabryki w USA, tym razem w Nowym Jorku i Texasie. Poza fabryką w Meksyku, w najbliższych latach powstać ma także fabryka w Indiach.

Każda Gigafactory ma na celu nie tylko produkcję akumulatorów, ale również służy jako zakład produkcyjny dla samochodów Tesla i innych produktów. Strategiczne umiejscowienie tych fabryk na całym świecie ma na celu optymalizację łańcucha dostaw, zmniejszenie kosztów logistyki i realizację celów zrównoważonego rozwoju firmy Tesla, w tym produkcji przy użyciu energii odnawialnej i minimalizacji śladu węglowego.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *