Elektryczna Toyota już w kwietniu. Konkurent dla Tesli Y i VW ID.4

Już 21 kwietnia na targach motoryzacyjnych w Szanghaju japoński koncern pokaże swoje pierwsze akumulatorowe auto na prąd. Zobaczyć mamy nie prototyp, a wersję ?niemal produkcyjną?. Elektryczna Toyota pod względem rozmiaru zbliży się do modelu RAV4.

Generalnie będzie to druga elektryczna Toyoty. Status pierwszej należy się Miraiowi, który też jest autem elektrycznym, ale z ogniwem paliwowym. Model, który zadebiutuje za miesiąc zbudowano go na innej, zupełnie nowej platformie e-TNGA. Przeznaczona jest ona wyłącznie dla bateryjnych samochodów elektrycznych. I na tyle ?elastyczna?, że docelowo powstanie na niej przynajmniej sześć modeli Toyoty i Lexusa. Reprezentowały będą różne segmenty. Mówi się m.in. o dużym 7-osobowym SUV-ie, sportowym sedanie i aucie kompaktowym. 

elektryczna toyota

Platforma e-TNGA umożliwia zastosowanie napędu na przód, tył, albo na obie osie. Podobno same akumulatory, zależnie od rodzaju auta i życzenia klienta, będą miały pojemność od 50 do 100 kWh. Jak będzie w przypadku auta, które zaprezentowane zostanie podczas targów w Szanghaju? Szczegóły poznamy 21 kwietnia, ale już dzisiaj wiadomo, że elektryczna Toyota będzie crossoverem zbliżonym rozmiarem do Toyoty RAV4. Sam koncern przyznaje, że będzie to model globalny, przygotowany z myślą o rynkach europejskich, amerykańskim i chińskim. Powstawał natomiast będzie w Japonii.

Toyota chce szybko upowszechnić samochody na wodór

W Europie będzie to jeden z dziesięciu modeli o zerowej emisji, jakie Toyota zamierza wprowadzić na nasz rynek do 2025 r. Japończycy nie odczuwają jednak tak dużej potrzeby na szybkie wprowadzenie wozów BEV (Battery Electric Vehicle) na rynek, jak inne marki. Ich hybrydy spełniają normy ze sporym zapasem i sprzedają się doskonale. W lutym Yaris został najchętniej kupowanym modelem na całym Starym Kontynencie. 

elektryczna toyota

Pierwszy samochód elektryczny koncernu, Lexus UX300e, trafił do sprzedaży na niektórych europejskich rynkach dopiero pod koniec ubiegłego roku. W tym na drogi mają wyjechać dwa modele dostawcze na prąd, stworzone w ramach współpracy z koncernem Stellantis (chodzi o model Proace). Masowa produkcja crossovera z Szanghaju ma się rozpocząć w przyszłym roku. Elektryczna Toyota pod względem osiągów i gabarytów będzie konkurowała z Teslą Y oraz Volkswagenem ID.4.