Ford pokazał niecodzienne zdjęcia. Startuje produkcja przełomowego modelu
Fabryka przyszłości – inwestycja w innowacje
Ford przekształcił swoją fabrykę w Kolonii, założoną w 1930 roku, w najnowocześniejsze Centrum Pojazdów Elektrycznych. Inwestycja warta 2 miliardy dolarów pozwoliła na stworzenie zakładu wyposażonego w nowatorskie rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i setki najnowocześniejszych robotów. Technologie te pomogą wytwarzać i dostarczać klientom z regionu pojazdy elektryczne nowej generacji o najwyższej jakości.
„Cyfrowy bliźniak” zakładu monitoruje w czasie rzeczywistym cały proces montażu, śledząc na każdym stanowisku pracy stan ilościowy każdej z wykorzystanych części, co do jednej nakrętki. Centrum sterowania wizualizuje proces produkcji na gigantycznym ekranie dotykowym, wyświetlając wszystkie stacje robocze wraz z informacjami na temat narzędzi, dostaw materiałów, bezpieczeństwa pracy itp. Dzięki temu Ford zaoferuje swoim klientom bezprecedensowy poziom jakości.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ford stawia na hybrydy i małe elektryki. By konkurować z Chińczykami i Teslą, ale nie tylko
Pierwszy w pełni elektryczny Explorer zjechał z linii produkcyjnej
Nowy, w pełni elektryczny Ford Explorer jest pierwszym pojazdem, który zjechał z linii produkcyjnej w Centrum Pojazdów Elektrycznych Forda w Kolonii. SUV łączy niemiecką inżynierię, amerykański styl i niezwykle bogate wyposażenie standardowe, w tym elektryczne układy napędowe, zapewniające zerową emisję spalin i zasięg do 600 km na jednym ładowaniu.
Rozpoczęcie masowej produkcji elektrycznego Explorera oznacza początek nowej ery dla Forda w Europie. Kolejny model elektryczny, nowy sportowy crossover, zostanie zaprezentowany wkrótce, a jego produkcja w Kolonii rozpocznie się pod koniec roku. Jak podkreśla Kieran Cahill, wiceprezes ds. produkcji Forda w Europie, przekształcenie historycznej fabryki w najnowocześniejszy zakład produkcji pojazdów elektrycznych to niesamowite osiągnięcie.
Zrównoważona produkcja – priorytet dla środowiska
Centrum pojazdów elektrycznych w Kolonii jest jednym z najbardziej efektywnych zakładów montażowych Forda na świecie, dzięki znacznemu ograniczeniu emisji, zużycia wody i energii. Ford pracuje nad wdrożeniem strategii neutralności węglowej dla zakładu, monitorując i rejestrując dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych (GHG) na potrzeby niezależnej certyfikacji, prowadzonej zgodnie z najnowszymi międzynarodowymi standardami.
Poza inicjatywami ograniczającymi emisje, zużycie wody i prądu, cała energia elektryczna i gaz ziemny niezbędne do funkcjonowania obiektu stanowią w 100% certyfikowaną odnawialna energię elektryczną i biometan. Ford Motor Company zamierza osiągnąć do roku 2035 neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla dla wszystkich zakładów, logistyki i bezpośrednich dostawców w Europie, pokazując tym samym swoje zaangażowanie w zrównoważoną przyszłość.