xev iaa mobility

UE zaczyna walkę z chińskimi samochodami elektrycznymi. Przyjrzy się ich polityce cenowej

Chiny utrzymują ceny swoich samochodów elektrycznych na sztucznie niskim poziomie poprzez dotacje państwowe, co zakłóca rynek. Komisja Europejska (KE) planuje zatem zająć się tą sytuacją. Przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen, powiedziała to w orędziu o stanie Unii w Parlamencie Europejskim (PE). Dodała, że UE musi walczyć z nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez Chiny.

Tanie samochody elektryczne z Chin zagrożeniem

Rynki światowe są zalewane tanimi samochodami elektrycznymi z Chin – wskazała wyraźnie von der Leyen. „Ich ceny są sztucznie utrzymywane na niskim poziomie dzięki ogromnym dotacjom państwowym”. Ogłosiła również, że Komisja rozpoczyna dochodzenie w sprawie chińskich samochodów elektrycznych i dotacji państwowych otrzymywanych przez chińskie firmy motoryzacyjne. Cała przemowa miała miejsce krótko po targach IAA Mobility, na których Chińczycy pokazali się z mocnej strony.

Szefowa KE dodała, że UE musi bronić się przed nieuczciwymi chińskimi praktykami rynkowymi. Wskazała na przykład na doświadczenia ostatnich lat w sektorze energii słonecznej, gdzie Chiny zyskały silną pozycję dzięki niskim cenom. Powiedziała też, że mimo tego kluczowe jest utrzymanie otwartych kanałów komunikacji i dialogu z Chinami.

Według firmy konsultingowej Inovev, cytowanej przez agencję Reuters, chińskie marki stanowią osiem procent sprzedaży nowych pojazdów elektrycznych w Europie w tym roku. W ubiegłym roku było to sześć procent, a rok wcześniej cztery procent.

Samochody to element szerszej strategii bezpieczeństwa

Szefowa Komisji Europejskiej powiedziała, że w globalnych łańcuchach dostaw pojawiają się wąskie gardła, które czasami wynikają z polityki poszczególnych krajów. „Wystarczy pomyśleć o ograniczeniach Chin w eksporcie galu i germanu” – powiedziała von der Leyen. Wezwała również do zwiększenia bezpieczeństwa w sferze gospodarczej.

W pierwszej części swojego przemówienia von der Leyen skupiła się na kwestiach gospodarczych i środowiskowych. Powiedziała, że modernizacja gospodarki i przemysłu idzie w parze z redukcją emisji dwutlenku węgla, a UE będzie wspierać przemysł na drodze do czystszej produkcji. Zwróciła również uwagę, że UE przyciąga obecnie więcej inwestycji w wodór wytwarzany ze źródeł odnawialnych niż USA i Chiny łącznie, a liczba hut stali, które przeszły na tzw. czystą produkcję, wzrosła.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wezwała również Europę do wykorzystania swojej „masy krytycznej” w negocjacjach gospodarczych. Wskazała na działania UE podczas kryzysu energetycznego, które zdaniem szefowej KE przyczyniły się do obniżenia cen gazu. UE powinna przyjąć podobne podejście w negocjacjach dotyczących materiałów krytycznych lub zabezpieczenia ekologicznego wodoru.

Skomentuj

Dodaj komentarz