najbardziej ekologiczny samochód toyota prius phev

Najbardziej ekologiczny samochód nie jest elektryczny. Ciekawe dane z USA

Najbardziej przyjaznym dla środowiska samochodem w USA jest Toyota Prius PHEV. Za nią plasują się cztery samochody elektryczne i dwa w pełni hybrydowe. Jeden samochód elektryczny znalazł się także w gronie... dziesięciu najmniej ekologicznych samochodów na rynku amerykańskim.

Najbardziej przyjazne środowisku samochody

Wielu propagatorów elektromobilności do końca świata będzie twierdzić, że samochody elektryczne są „zielone” – przyjazne dla środowiska, bo nie emitują spalin. Według nowo opublikowanego rankingu Greener Cars, który wspiera amerykańska organizacja badawcza non-profit ACEEE (American Council for an Energy Efficient Economy) jest nieco inaczej.

W tym roku „najbardziej ekologicznym” samochodem nie został samochód elektryczny, ale hybryda typu plug-in – Toyota Prius. Uzyskała ona wynik 71 punktów i tym samym zwyciężyła z przyzwoitą przewagą nad pozostałymi samochodami, z których większość to samochody elektryczne. W pierwszej dziesiątce znalazło się bowiem sześć modeli z napędem wyłącznie akumulatorowym.

Ranking najbardziej ekologicznych samochodów:

 1. Toyota Prius (PHEV) – 71 punktów
 2. Lexus RZ 300e (EV) – 67
 3. Mini Cooper SE (EV) – 67
 4. Nissan Leaf (EV) – 66
 5. Toyota bZ4X (EV) – 66
 6. Toyota RAV4 (PHEV) – 64
 7. Hyundai Elentra (HEV) – 64
 8. Hyundai e-Kona (EV) – 63
 9. Toyota Camry (HEV) – 63
 10. Kia EV6 (EV) – 62

Ciekawostką może być to, że Lexus RZ i Toyota bZ4X, choć technicznie to te same samochody, każdy z nich uzyskał inny wynik. Istotny jest także fakt, że w pierwszej dziesiątce znajdują się dwie pełne hybrydy – Hyundai Elantra i Toyota Camry.

Powodem, dla którego zwyciężyła hybryda typu plug-in, mogą być słowa Akio Toyody z października 2022 r. Powiedział wówczas, że Toyota może zbudować osiem hybryd typu plug-in, które będą w stanie przejechać na napędzie elektrycznym 64 km, zamiast jednego samochodu elektrycznego z zasięgiem 515 km. Dodał wtedy, że „w ten sposób można zaoszczędzić nawet ośmiokrotnie więcej dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Technologia MHEV. Wysokie koszty przy niewielkich korzyściach? Badania budzą spore wątpliwości

A które auta są najmniej przyjazne środowisku?

Każdy stół ma dwa końce, więc organizacja wybrała także najmniej ekologiczne samochody. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że na czele rankingu znajdują się duże SUV-y i pick-upy z mocnymi silnikami spalinowymi. Według ACEEE najmniej ekologicznym samochodem jest Mercedes-AMG G 63 z notą 20 punktów. Jednak nawet w najgorszej dziesiątce znalazł się samochód elektryczny! SUV GMC Hummer EV jest dziewiątym najmniej ekologicznym samochodem w USA z 29 punktami.

Ranking najmniej ekologicznych samochodów:

 1. Mercedes-AMG G63 (benzyna) – 20
 2. RAM 1500 TRX (benzyna) – 22
 3. Ford F-150 Raptor R (benzyna) – 24
 4. Cadillac Escalade V (benzyna) – 26
 5. Dodge Durango SRT (benzyna) – 26
 6. Jeep Wranger Unlimited (benzyna) – 27
 7. Jeep Grand Wagoneer (benzyna) – 28
 8. Mercedes-Benz G 550 (benzyna) – 28
 9. GMC Hummer EV SUV (EV) – 29
 10. GMC Sierra (benzyna) – 29

Jak organizacja wymyśliła ocenę punktową? Nie chodzi tylko o emisję z rury wydechowej, bowiem wtedy wszystkie samochody elektryczne otrzymały by taką samą ocenę. Pod uwagę wzięto „koszty dla zdrowia ludzkiego wynikające z zanieczyszczenia powietrza związanego z produkcją i recyklingiem pojazdów, wytwarzaniem i dystrybucją paliwa lub energii elektrycznej oraz bezpośrednimi emisjami z rury wydechowej” , podaje ACEEE na swojej stronie internetowej.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *