Najbardziej niezawodne auta? Wygląda na to, że to hybrydy?

Analiza raportów J.D. Power dowodzi, że najbardziej niezawodne auta to hybrydy. Bezapelacyjnym zwycięzcą rankingów amerykańskiej firmy jest Lexus, który w ciągu minionej dekady aż dziewięć razy stawał na podium. Doskonale wypada również Toyota. 

W raportach J.D. Power Vehicle Dependability Study opinie na temat aut wyrażają sami właściciele samochodów. Tylko na potrzeby tegorocznej edycji badania, przepytano ponad 100 tys. właścicieli samochodów 33 marek. Musieli wypełnić ankiety składające się ze 177 pytań dotyczących m.in. silnika i skrzyni biegów, elektroniki pojazdu, zawieszenia, multimediów etc. Raport obejmował wyłącznie samochody z roku modelowego 2018, a więc trzyletnie. To czyni całość badania wyjątkowo wiarygodną.

W przypadku każdego raportu J.D. Power ?punktacja? opiera się na liczbie usterek na 100 samochodów. Innymi słowy, jeżeli właściciele 100 Volkswagenów łącznie wymienili w nich 134 usterki, jakie ich dotknęły w ostatnim roku, to samochód otrzymuje w tabeli 134 ?punkty?. Czyli na szczycie rankingu znajdują się marki z najmniejszą liczbą usterek, zaś na dole ? te, które okazały się najbardziej usterkowe.

Tegoroczną edycję raportu niezawodności J.D. Power wygrał Lexus. W jego przypadku kierowcy wymienili średnio 81 usterek na 100 samochodów. Zaraz za nim znalazło się Porsche z 86 usterkami, a kolejne miejsca zajęły marki popularne: Kia i Toyota, które wypadły niemal identycznie (odpowiednio 97 i 98 punktów).

Prześledziliśmy wszystkie raporty Vehicle Dependability Study od 2012 r. skupiając się na pierwszych pięciu miejscach w rankingu. Bo na tej podstawie najłatwiej wyłonić najbardziej niezawodne marki dekady. W ujęciu tabelarycznym wygląda to tak:

Bezsprzecznym liderem jest japoński Lexus, który na przestrzeni 10 lat aż 9 razy wygrywał cały ranking. Tylko jeden, jedyny raz dał się wyprzedzić koreańskiemu Genesisowi. To dowodzi, że Lexus niezmienne trzyma poziom przez cały czas i nie pozwala sobie na wpadki. W dodatku jego modele co roku wygrywają w poszczególnych segmentach. W tegorocznej edycji miał najwięcej reprezentantów w poszczególnych segmentach premium. Model ES wygrał w kategorii ?limuzyna  premium?, NX-a wyróżniono w kategorii małych SUV-ów, a w segmencie średnich SUV-ów znalazły się aż dwa modele japońskiego producenta: RX i GX. Rok temu ES 300h zyskał tytuł najbardziej niezawodnego modelu w całej historii badania J.D. Power Vehicle Dependability Study.

Z kolei na tle marek popularnych bardzo dobrze wypada Toyota. W ciągu minionej dekady trzykrotnie zaparkowała na 3. miejscu, cztery razy na 4. i raz na 5. Reszta marek to przypadkowi bywalcy na szczytach rankingu.

Wysokie noty Lexusa i Toyoty mają bezpośredni związek z tym, że gro ich modeli sprzedawanych jest w wersjach hybrydowych. Układy takie słynną z niezawodności i trwałości.