toyota bz4x aktualizacja 2024

Aktualizacja bZ4x. Mała rzecz dla świata, wielka dla Toyoty

Toyota właśnie pochwaliła się aktualizacją swojego elektrycznego SUV-a - modelu bZ4x. Model będzie teraz bardziej odporny na mróz, a przy okazji aktualizacji dodano sporo innych, ciekawych nowości.

Nowości w Toyocie bZ4x 2024

Elektrycznego modelu Toyoty nie trzeba długo przedstawiać. Od swojej rynkowej premiery spotkał się on już z wieloma problemami, a japoński producent cały czas jest w fazie jego rozwoju. Właśnie dlatego z dumą ogłoszono nowości, które pojawią się w tym roku w samochodzie.

Toyota bZ4x będzie dostępna tego lata z ulepszeniami, które sprawią, że jego użytkowanie będzie przyjemniejsze dla właścicieli. Samochód ma bowiem dość poważne problemy z ładowaniem, szczególnie w dniach jakie mamy w naszym regionie od jesieni do wiosny. Ładowanie w temperaturach poniżej -10 stopni Celsjusza oznacza w Toyocie niemal dwukrotnie dłuższy czas ładowania. Przy ekstremalnych spadkach poniżej -20 stopni samochód w wielu przypadkach odmawia pełnego naładowania.

Dzięki nowej kontroli temperatury akumulatora takie sytuacje nie powinny już mieć miejsca. Główną nowością jest bowiem system podgrzewania akumulatora, który skróci czas ładowania prądem stałym na szybkich ładowarkach poprzez wstępne podgrzanie akumulatora, jeśli zrobi się zbyt zimno. Toyota twierdzi, że będzie to szczególnie przydatne w temperaturach zbliżonych do zera, ale nie określiła dokładnie, o ile skróci to czas ładowania samochodu z 10 do 80%.

Dla komfortu pasażerów zamieszono także promienniki ciepła, które pojawiły się w 2022 roku w Lexusie RZ. System wykorzystuje dwa panele w przedniej części kabiny, które przy pomocy promieniowania podczerwonego ogrzewają nogi i stopy. Dzięki temu kierowca i pasażer odczują ciepło szybciej niż w przypadku konwencjonalnego układu. Co ważne, układ zużywa około 8% mniej energii, ponieważ dostarcza ciepło tylko do konkretnych miejsc. W ten sposób zmniejszane jest obciążenie klimatyzacji, co ma wpływ na zasięg pojazdu. Takie ogrzewanie będzie standardem w wersji wyposażenia Executive.

Jakie inne nowości?

Kolejną interesującą nowością jest możliwość włączenia świateł ostrzegawczych, jeśli samochód wyczuje, że inny kierowca zbliża się zbyt szybko od tyłu. Kierunkowskazy mają na celu ostrzeżenie go o przeszkodzie i zmniejszenie ryzyka wypadku. bZ4X wreszcie będzie również w stanie rozpoznać smartfon kierowcy jako klucz dostępu. To funkcja znana z wielu elektrycznych samochodów, która teraz dołącza także do SUV-a Japończyków.

Większość oferowanych wersji Toyoty bZ4X otrzyma też mocniejsze kable do ładowania AC. Wyświetlacz systemu informacyjno-rozrywkowego będzie natomiast zawierał ekran z bardziej szczegółowymi informacjami o postępie ładowania czy pozostałym stanie ładowania. Cyfrowa nowość jako jedyna z listy będzie dostępna także dla obecnych posiadaczy bZ4x poprzez aktualizację. Niestety wiąże się to z wizytą w serwisie, gdyż w tym roku zdalne aktualizacje OTA nie są jeszcze dostępne.

Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztować Toyota bZ4x po tych aktualizacjach. Aktualną wersję samochodu można obecnie kupić w promocyjnej ofercie. Ceny samochodu z napędem na dwa koła o mocy 204 KM startują od 221 900 zł w wersji wyposażenia Prestige (Comfort wyprzedany), a z napędem na wszystkie koła i 218 KM od 235 900 zł (także Prestige). Modele z napędem na przednie koła mają zasięg 512 km, a po dodaniu drugiego silnika teoretyczny zasięg spada do 461 km. Więcej o samochodzie znajdziecie w naszej dedykowanej informacji – Toyota bZ4x 2023. Wersje, silniki, ceny. Co można kupić?.

Skomentuj

Dodaj komentarz